CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 
  • 08.05.2014 - JAN "PTASZYN" WRÓBLEWSKI QUARTET

    Jan "Ptaszyn"Wróblewski - saksofon
    Wojtek Niedziela - fortepian
    Andrzej Święs - kontrabas
    Marcin Jahr - perkusja


    08.05.2014 -
    Aula Copernicanum ul. Kopernika 1,  Bydgoszcz
    godz.: 18.00 warsztaty wstęp wolny - zapisy: eljazz.bydgoszcz@gmail.com
    godz.: 20.00 koncert  - bilety na koncert: 25 zł - Eljazz ul. Kręta 3

 

 

Jan "Ptaszyn"Wróblewski

(ur. 27 marca 1936 w Kaliszu[1]) –polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.

Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Od 1970 prowadzi wProgramie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. Trzy kwadranse jazzu. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki[2]. Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Poza tym komponował również muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem,Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

Jan Wróblewski pochodzi z rodziny adwokackiej. Edukację podstawową odebrał w Szkole Podstawowej nr 4 im. Elizy Orzeszkowej. W 1952 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Równolegle do nauki w liceum kształcił się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie, klarnecie itrąbce. W tym czasie grał w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego.

Studiował na wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Podczas studiów w Poznaniu założył własny zespół, współpracował też z Kwintetem Jerzego Miliana. W 1956 roku zaproszono go do formacji Krzysztofa Trzcińskiego. W Sekstecie Komedy grał na saksofonie barytonowym. Występ z tą grupą był dla niego profesjonalnym debiutem; zagrali na koncercie podczas otwarcia poznańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, a następnie (1956-57) na festiwalach jazzowych w Sopocie.

Za punkt przełomowy w karierze Jana Wróblewskiego uważa się przesłuchanie przeprowadzone latem 1958 przezGeorge Weina (amerykańskiego promotora jazzu), w wyniku którego został on zaangażowany do orkiestryInternational Newport Band i jako pierwszy polski jazzman oraz jedyny z krajów zza tzw. żelaznej kurtyny wystąpił nafestiwalu jazzowym w Newport (USA). Występ tej grupy został zarejestrowany w filmie Jazz on Summer's Day.

Po tym koncercie występował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji 3 kwadranse jazzu, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 roku.


Wojtek Niedziela

(ur. 18 stycznia 1961 w Rybniku) – polski pianistajazzowy, wykładowca w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicachw klasie fortepianu prof. Andrzeja Zubka. Od roku 1991 pedagog Instytutu Jazzu (wcześniej: Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Od 2008 doktor habilitowany. Wśród jego absolwentów można wymienić takich pianistów jak: Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Piotr Wrombel, Marcin Wasilewski, Przemysław Raminiak. Wieloletni wykładowca na warsztatach jazzowych w Puławach, Chodzieży, Pułtusku i Inowrocławiu. Nagrał około 35 płyt z takimi wykonawcami jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Eryk Kulm, Michał Kulenty, Lora Szafran, a także 4 płyty autorskie. Jedna z nich – To Kiss the Ivories – była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyk w roku 2000. Brat Jacka Niedzieli, kontrabasisty jazzowego.


Andrzej Święs

czołowy kontrabasista młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej - absolwent klasy kontrabasu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2008).

Na scenie jazzowej zadebiutował w 2004 r., występując z trio Pawła Tomaszewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors" w Krakowie, gdzie zespół zdobył II nagrodę.

Na stałe współpracuje z zespołem Soundcheck oraz kwartetem Grzegorza Nagórskiego. Na swojej drodze artystycznej pracował z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Joachim Mencel, Ewa Bem, Leszek Żądło, Wojciech Groborz, Arek Skolik, Łukasz Żyta, Grzegorz Piotrowski, Tomasz Grzegorski, Marcin Ślusarczyk, Zbigniew Namysłowski.  


Marcin Jahr

(ur. 25 marca 1969 w Bydgoszczy) – polski muzyk jazzowy, syn Ulricha Jahra.

Edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w 1983 wLiceum Muzycznym w Bydgoszczy, w klasie prof. Janusza Mikołajczaka. Liceum Muzyczne ukończył w 1988 roku z wyróżnieniem. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studia na tej uczelni w latach 1988-1992). Uzyskał tytuł magistra sztuki – specjalizacja w zakresie instrumentów perkusyjnych. Był związany z bydgoskimi klubami muzycznymi (m.in. „Bogartem” i „Mózgiem”) i różnymi formacjami muzycznymi. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem,Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. "Lonely Town" zostało uznane przez czytelników czasopisma "Jazz Forum" Płytą Roku 1995),Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem "New Presentation", Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem,Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni.

Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą , tj. kilkakrotnieJazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standard Festival Siedlce, "Jazz w Muzeum" w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival `87 (Finlandia), Istanbul Festival `93 (Turcja), ’99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja).

Stała współpraca - różne projekty Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, wrocławska formacja Funky Groove, kwartet "Adam Wendt & Friends",Brandon Furman Trio, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, "Wooden Soul Quartet" i "Jazzowe Poetycje" Jacka Niedzieli, "Bright Ella's Memorial" z Ewą Bem, Piotr Wojtasik, Bisquit, Magda Piskorczyk.

Był wykładowcą na Warsztatach Muzycznych w Puławach (corocznie od 1991); 3 razy na "Leichlinger Jazz Workshop" podczas "Forum Ost-West" w Niemczech (1992, 1994, 1996), Warsztaty Muzyczne w Pułtusku (2002, 2003, 2004), Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne w Inowrocławiu (2003). W latach 2004–2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim.