CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 

              

JAKIM CUDEM 

 

 

JAKIM CUDEM to zespół powstały i funkcjonujący w efekcie małego cudu.
W jego skład wchodzi pięć żywiołowych pań, a każda z innym bagażem muzycznych doświadczeń. W efekcie wielu koncertów, prób, poszukiwań,
a także dyplomatycznych i mniej dyplomatycznych negocjacji zespół osiadł na szerokim gruncie muzyki ludowej "z prądem". Tradycyjne polskie pieśni wspiera moc elektronicznych brzmień, silna sekcja i dynamiczne skrzypce,
a także chóralne partie całego zespołu. Nie brakuje jednak miejsca na solówki czerpiące z jazzu czy liryczny, balladowy wokal. Połączenie nostalgicznych polskich melodii ze współczesną, rytmiczną muzyką to wybuchowa mieszanka, która porywa każdego! A wszystko to okraszone subtelnością godną młodych dam... JAKIM CUDEM gra i tworzy od 2012 roku, a owocem ich pracy jest autorski maxisingiel wydany w 2013 roku i wiele koncertów! Dziewczyny zdobyły pierwszą nagrodę podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, III Nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej (za nowatorskie podejście do melodii ludowych) oraz są finalistkami Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. 
Wystąpiły w programie Must be the music otrzymując od jurorów 4 x TAK.
W tym roku Jakim Cudem planuje pracę (bez wytchnienia!) nad kompozycjami do pierwszego albumu.
.
Zespół tworzą:
J - Joanna Glubiak
A - Anita Sobiechowska
K - Kate Nurnberg
I - Irena Filuś
M - Małgorzata Żurańska-Wilkowska

Joanna Glubiak jest jedynym prawdziwym ścisłowcem w tym jakże emocjonalnym gronie. Od dziecka miłość do muzyki mieszała się u niej z miłością do matematyki, co dało efekt w podjętych przez nią studiach matematycznych na Politechnice Wrocławskiej w 2009 roku. Jednak pasja tłuczenia w gary raz zaszczepiona nie daje za wygraną tak łatwo i Asia pokornie wróciła na łono sztuki. Aktualnie jest magistrem perkusji jazzowej, którą ukończyła w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy u dr Biskupskiego. Uczyła się także u Cezarego Konrada, Janusza Stefańskiego, Michała Bryndala i Rafała Gorzyckiego. Ponadto ma na swoim koncie udział w wielu warsztatach m.in. Chojazz, Puławy Jazz Workshop i Urbanator days. Na tych ostatnich została laureatką stypendium Michała Urbaniaka. Prywatnie uwielbia czekoladę.

Anita Sobiechowska to niespełniona literatka, absolwentka polonistyki, humanistka i pasjonatka historii, która pewnego dnia postanowiła, że będzie grać na kontrabasie. Miłość, choć gwałtowna i burzliwa, z powodzeniem trwa do dziś, a jej efektem są ukończone studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu jazzowego, studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz półroczny pobyt w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze. Anita brała udział w wielu warszatach jazzowych m.in. Światowym Festiwalu Konstrabasowym, European Jazz School w Marburgu, Puławy Jazz Workshop i Chojazz. Uczyła się u Zbigniewa Wrombla, Jacka Meiry, Rufusa Reida, Kristin Korb, Tony'ego Overwater i Clemensa van der Feen. W zespole coraz częściej zdarza jej się jednak sięgać po gitarę basową, którą powoli uczy się kochać. W głębi duszy hippiska.

Kate Nürnberg to rdzennie polski, a jednak jakże egzotycznie niemiecki, najnowszy nabytek zespołu. "Prąd" w twórczości zespołu jest w głównej mierze jej zasługą, gdy co próbę odkrywa coraz to bardziej psychodeliczne brzmienia syntezatorów. Jednak ta fanka elektronicznej muzyki ma w swym życiorysie niepokojąco ciekawe epizody jak granie w harcerskiej orkiestrze dętej na perkusji i klarnecie oraz koncertowanie z orkiestrą szkolną w Kaliningradzie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu jazzowego u prof. Włodzimierza Nahornego. Współtworzyła zespoły Trihelix i exLab, jest także członkinią zespołu K80's, z którym wygrała konkurs muzyki elektronicznej w Cekcynie oraz konkurs Metropolia jest Okey w Trójmieście. W wolnych chwilach oddaje się z pasją opiece nad kotem Stefanem.

Irena Filuś to skrzypaczka pełna sprzeczności: góralska w naturze, klasyczna w edukacji, nieugięta w sporach i stonowana na próbach. Jej skrupulatność w ćwiczeniu, dbałość o szczegóły naprawia wiele rytmicznych nieścisłości i intonacyjnych omsknięć. Po skończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec jej pasja rozwoju pchnęła ją na Wydział Muzyki Dawnej gdzie zgłębia arkana tajemnej wiedzy gry na skrzypcach barokowych. Pracuje także w Operze Nova w Bydgoszczy, regularnie współpracuje z Międzynarodową Orkiestrą Kameralną Fedele Fenaroli z siedzibą we Włoszech, grała także w Carneggie Hall w Nowym Jorku.
A wszystko to przed 26 rokiem życia.

Małgorzata Żurańska-Wilkowska jest człowiekiem wielu wydań, a w każdym niesamowitym wulkanem energii. Pani magister inżynier chemii, była dyrektor firmy farmaceutycznej pewnego dnia na karaoke postanowiła... zająć się śpiewaniem. Efektem czego ukończyła studia z wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a teraz rozpoczyna edukację w Popakademie w Mannheim. Uczyła się u Joanny Zagdańskiej, Eli Zapendowskiej, Andrzeja Głowackiego, Grażyny Łobaszewskiej jest dwukrotną stypendystka prezydenta Bydgoszczy (dla osób zajmujących się działalnością artystyczną i upowszechnianiem kultury). W międzyczasie wygrała mnóstwo festiwali piosenki m.in. Ogólnopolski Festiwal Piosenek Jeremiego Przybory „Stacja Kutno” (Kutno), Ogólnopolski Festiwal im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści” (Białystok), Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” (Olsztyn). Jednak w JAKIM CUDEM znamy ją głównie z opowiadania sprośnych dowcipów :)